Автор: Alex S, 11.10.2010 19:40:55

Чинадіївський замок: історія та сучасність

Rest4U Публикации Украина Закарпатская обл. Мукачевский район Чинадиево Чинадіївський замок: історія та сучасність

Йосип Бартош став першим в Україні орендарем замку - ще 2001 року він офіційно зробив те, що в усьому світі вважається одним із кращих варіантів для збереження об"єктів архітектурної спадщини.
У них таки суголосний пульс: у цього художника і у цього замку. І нехай Йосип не говорить про своє серце, очевидно, що воно забилося швидше, коли вони зустрілися. Власне, інакше і не могло бути: він потрапив сюди під час першого побачення з майбутньою дружиною Тетяною. Відтоді "Сент-Міклош" для нього назавжди пов"язаний з любов"ю... Саме це почуття стало ключем до палацу - сховку таємниць і романтики, що набуває нового життя знову ж таки під знаком любові...
 
Замок Кохання - ось на що вирішив перетворити закарпатський митець на ще донедавна мало відомий палац "Сеит-Міклош", що у Чинадієві, поблизу Мукачева. Йосип Бартош став першим в Україні орендарем замку - ще у 2001 році він офіційно зробив те, що в усій Європі вважається одним із кращих варіантів для збереження об"єктів архітектурної спадщини. Лише стіни, які, без вікон і дверей, більше скидалися на руїни, купа каміння і практично зруйнований дах, - над оцим Йосип Бартош узяв опіку, трохи згодом переоформивши угоду згідно з оновленим законодавством. Вийшло - узяв собі ще й нову долю. Ну, й велику романтичну історію на додачу, щоправда, тоді Йосипові дістався лише один папірець, що розповідав про минувшину замку... Нині у фортеці, чия історія почалася у 15 столітті, вже діє мистецький центр. Та плани - ще більші. "Сент-Міклош" - це правдивий Замок Кохання, стверджує митець... Іншої долі не передбачає найяскравіша сторінка історії палацу - місця зустрічі графині Ілони Зріні й ватажка куруців Імре Текелі. Йосип і собі з особливим натхненням працював над образом Ілони Зріні, яку називає музою цього місця. "Одна справа, коли ти просто читаєш про історію, а зовсім інше діло -усвідомлювати, що оце все відбувалося отут, у цих стінах...", - ділиться зачудуванням Йосип і розповідає: про Ілону Зріні тоді писали, що шкіра її обличчя - як пелюстки троянд... Графиню вважає надзвичайною: легендарна охоронниця мукачівського "Паланку" та матір національного героя Угорщини була ще й красунею і, врешті, просто жінкою, котра не була надто щаслива у першому заміжжі (Йосип каже, що її чоловікові бракувало необхідної на той час войовничості і рішучості) і віддала своє серце лідерові повстанців, молодшому від неї на 13 років.
Портрет сильної і ніжної графині - окраса галереї володарів "Сент-Міклоша". Частина портретів уже готова, деякі - в роботі... Своє місце матиме навіть князь Любомирський: палац, що завжди був місцем не воєн, а відпочинку і любові, збройного нападу зазнав лише одного разу, коли, 1657 року, й був поруйнований військами поляка. Подробиці, знову ж таки, краще почути з вуст Йосипа, котрий крихта за крихтою збирає деталі минувшини палацу, і вже знає і про особливу гармату, і про хід у стінах замку... Сьогодні інформації вже так багато, що у палаці створюється музей володарів... Будуть ще й збірки костюмів і лицарських обладунків та "іменні" кімнати хоча б трьох визначних для палацу родин - Шенборнів, Ракоці і Перені...
 
А вже відкрито музей кельтської і скіфської культури. Вдалося придбати колекцію скіфських знахідок, тцс й лягла Б основу експозиції, а ще тут авторські скульптури закарпатців Володимира Павлюка і Михайла Колодка. Перший поверх - це вже не просто гарне місце, певно, одне з найкращих у краї для творчих зустрічей, презентацій і навіть концертів, а й середовище з особливою атмосферою. Надзвичайна аура "Сент-Міклоша" - беззаперечна і відчутна кожним гостем, дещо особливе коїться й із відчуттям часу: тут ніби зовсім не йдеться про 2009-й рік... Стіни й стеля оздоблених мистецькими творами залів ("Сент-Міклош" уже декілька років осередок міжнародних пленерів, і твори художників з України і Європи знайшли тут собі місце) пофарбовані у колір підсохлої крові (кажуть, саме таку барву палац мав і ззовні, і всередині у найкращі свої часи, тож з усього виходить, що зараз - пора розквіту палацу). Особливої чарівності додає освітлення учні Тетяни Бартош Олександр Федас, Іван Сливка і Петро Галас виконали вітражі, і нині сонце потрапляє всередину замку вельми романтизованим, а Йосип додає - у кожній з віконниць є певна загадка... Тут постійно тривають перетворення, і в передовсім йдеться про любовну тему.
Йосип Бартош отримав "Сент-Міклош" у жахливому стані, котрий практично дозволяв назвати палац не замком, а руїнами. Найпершим і найбільшим перетворенням було відновлення даху. Сьогодні ж до замку потрапиш через масивні двері, відтворено й меблі за взірцями 17 століття. Замок уже працює як мистецький центр. Та орендар, на якого чекають другий поверх і фасад, називає це тільки початком. На часі - перетворення палацу на небуденний творчий осередок: "У майбутньому я все ж таки бачу його як істинний Замок Кохання. Але я - художник і дивлюся на все не як підприємець, який хоче примусити його працювати, мені хочеться залишити щось недомовлене, загадкове. Аби кожна людина мала свій простір для уяви - як це воно було у середньовіччі, і чим може бути корисним нам нині..."
Свій досвід першого в Україні орендаря замку Йосип Бартош не вважає унікальним - це поширено у Європі. Вкладає у палац власні кошти і радіє змінам. Вважає, що в цього місця - великі перспективи. 1 показує макет, який дає уяву про наміри, про те, яким має стати замок. Задумано й особливий дегустаційний зал (у стилі середньовіччя - з винами Австро-Угорської імперії і ексклюзивним антуражем) і навіть кузню. Також - відтворення лицарських традицій (вже діє клуб, і на часі - виконати й усі атрибути для нього), а ще -мріється про життя замку як осередку фестивалів... Перший із них запланований на початок вересня. Тим часом дослідник історії і душі "Сент-Міклоша" зізнається: відкрито лише дещицю таємниць цього місця. "О, далеко не всі секрети розкрито. Я вже дуже багато знаю про це місце, і людей, з ним пов"язаних. Та здається, я ще тільки почав... Треба відкривати таємниці. Не знаю, чи вистачить на це одного життя... Науковцям роботи непочатий край. Романтикам - іще більше..."" "А яку таємницю палацу я найбільше мрію відкрити? Чого я сюди прийшов!", - зізнається митець. Втім, він уже відшукав тут чимало. "По-перше, я знайшов тут свою дружину. Я отримав новий простір для дослідження - як у мистецтві, так і в історії, і не тільки... Це - нова моя батьківщина, адже народився я у Мукачеві, довгий час жив за кордоном. І - нові люди, нові зустрічі -дивні, чудові, котрих би не сталося в іншому місці..." Йосип і надалі надихається палацом, той за його допомоги набуває нового життя... Ключ до "Сент-Міклоша" - любов. Й із сповненим нею серцем в особливім куточку Закарпаття твориться Замок Кохання.

Цалан Юлія


Для добавления своих фотографий пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь



Комментарии

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь

Оставляя комментарий, пожалуйста, помните о том, что содержание и тон Вашего сообщения могут задеть чувства реальных людей, которые прямо или косвенно имеют отношение к опубликованной информации. Проявляйте также уважение и толерантность к своим собеседникам даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение.
   Отменa

Смотрите также


Річка Визниця

Опубликовано: 07.12.2015 19:07:56
Закарпатская обл.Мукачевский районМукачево

 Річка "Визниця"  – річка в межах Закарпатської області (Україна).  Тече в основному з півночі на південь, потім від села Верхя Визниця впадає у річку Латориця.

Древнє місто Закарпаття - Мукачево

Опубликовано: 15.12.2010 20:12:15
Закарпатская обл.Мукачевский районМукачево

Ласкаво просимо до найчарівнішого куточка Закарпаття!!!    Місто Мукачево - одне з найпрекрасніших міст Украї

Замок Паланок. Ілона Зріні

Опубликовано: 20.11.2014 15:40:11
Закарпатская обл.Мукачевский районМукачево

 Стоїть ця чарівна пара на верхній терасі замкую. Тут постійно товпляться туристи, бо звідси відкривається дуже гарний вид на місто і тут Вам розкажуть історію матері і сина.

Водные туристические маршруты. Туры в Карпаты

Опубликовано: 14.10.2010 19:00:19
Закарпатская обл.Мукачевский районКарпаты

В Закарпатье достаточно густая речная система и значительное количество рек, пригодных для водных туристских маршрутов.

"Чизай" запрошує на дегустацію вин у підвали мукачівського замку

Опубликовано: 06.03.2012 18:18:58
Закарпатская обл.Мукачевский районМукачево

СП «Айсберг» ЛТД, виноробна компанія європейського зразку, пропонує свої послуги по організації дегустації та придбання вин ТМ «Чизай» на



Добавление фотографий



Copyright 2008-2024, rest4u.com.ua


Сделано в DesignIt!

Туристический портал Rest4u.com.ua - наиболее полная и достоверная информация об отелях, частных усадьбах, санаториях Закарпатья, Карпат, Крыма.

Выбирая отдых в Украине , Карпатах , Закарпатье , Крыму на туристическом портале Rest4u.com.ua Вам предложат наиболее оптимальный вариант отдыха, который удовлетворит любые запросы и вкусы туриста. Используя систему on-line бронирования Вы сможете получить скидки на проживание и питание в лучших санаториях , отелях и здравницах в любом из курортов Украины.

Пересылая фотографии, тексты и другие материалы, отправители гарантируют наличее у них личных неимущественных и исключительных имущественных авторских прав, а также самостоятельно несут ответственность за нарушение прав третьих лиц. Копирование материалов разрешено при наличии видимой ссылки на сайт Rest4u.com.ua.

Авторизация





 


Я не могу зайти в свой аккаунт
Центр помощи