У самому центрі Закарпаття, в оточенні покритих густими лісами гір на зеленій рівнині, розсіченою долиною річки Латориця, розташований один з найбільш цікавих і гарних українських міст – Мукачево. Його слава як невеликого, але багатого пам’ятками, затишного і тихого європейського міста поширилася далеко за межі України, щороку сюди приїжджають туристи з різних країн світу, щоб побачити своїми очима це незвичайне, вражаюче місто. У чому ж полягає незвичність Мукачево? саме тут ми наведемо цікавинки міста, які варто відвідати:
1. Палац князів Ракоці
У стародавньому Мукачеві, крім старого замку і численних культових споруд, можна помилуватися і такими пам’ятками як палаци, що належали місцевим правителям. Один з них, палац князів Ракоці, або Білий дім, як його називають у народі. Архітектура XVII – XVIII століття, яка довгий час була фамільною резиденцією Ракоці – трансільванських князів, що залишили великий слід в історії міста. Сьогодні палац «захований» серед більш пізньої міської забудови, але раніше він був однією з архітектурних домінантів на території, де зараз розташована головна міська площа Миру.
Його зведення почалося в 1667 році, протягом майже століття палац виглядав зовсім інакше, ніж зараз: будівля була побудована в стилі бароко з натурального каменя і була одноповерховою, близьким у плані до квадрата, з відкритою галереєю і білим фасадом, через це і отримало народне «прізвисько» Білий дім. Серед цікавих деталей фасаду – портал з мармурової крихти і скульптурний портрет Ференца II Ракоці. На території резиденції, яка колись була оточена чудовим садом, зберігся старовинний колодязь, а вхід на неї убезпечує масивна огорожа з красивими кованими воротами. Зараз у палаці 21 кімната, в багатьох з них збереглися частково або повністю початкові вишукані інтер’єри, 10 старовинних печей, 98 вікон і 91 двері.
2. Успенська церква
Греко-католицька церква Успіння Пресвятої Богородиці, збудована на початку XIX століття – одна з найвідоміших міських пам’яток, Церква була побудована в 1829-1859 роках завдяки ініціативи видатного закарпатського вченого В. Довговича. Вона стала не тільки духовним домом для католиків, а й гідною прикрасою міста, однією з будівель, якими по праву пишаються жителі Мукачева. Церква Успіння вражаюча завдяки своїй масштабності, оточена високою стіною дерев – одне з найцікавіших споруд Мукачева, яка завжди залишає тільки найприємніші спогади. Будучи в цьому місті, кожен його гість відвідує Греко – католицьку церкву Успіння Пресвятої Богородиці, що є однією з небагатьох старовинних церков, яка дійшла до нашого часу без кардинальних змін і перебудов.
3.Кельтський двір
Близько двох тисяч років тому на місці сучасного міста Мукачево існувало велике поселення, оточене кам’яними мурами. Протомісто ймовірно належало кельтам і було їх військово-політичним, ремісничим центром. Під горою Ловачка й зараз залишились останки древніх фортечних мурів. Саме тому теперішні жителі Мукачево використовують кельтську минувшину як візитівку.
В агросадибі «Кельтський двір під Ловачкою» відтворено чимало побутових та культурних деталей кельтського життя. Тут відкритий дегустаційний винний підвал, якому вже більше 400-сот років, стіни якого витесані у вулканічному камені. Лише в цьому місці можна відпити натурального яблучного сидру, домашнього елю, трав’яного вермуту, граппи, шнапсу, джину. Всі напої виготовлені з натуральної сировини, без пастеризації і фільтрації. Ще одну групу напоїв складають настоянки з фруктових плодів і коренів – кедрівка, хренівка, кизилівка, дичівка.
4. Медовий дім
Перший в Україні дегустаційний зал “Медовий дім” в рамках “Медового туристичного маршруту Закарпаття” запрошує всіх відчути смак справжнього Закарпатського меду. В ”Медовому домі ” Ви зможете відчути дух справжнього вулика. В рамках дегустації пропонують три сорти меду, квітковий пилок та три види медових напоїв. Під час дегустації Ви побачите фотографії та почуєте захоплюючу розповідь про життя і роботу бджіл: як працюють бджоли на квітках, куди складають нектар, скільки живуть бджоли, де вони беруть матку, чим займаються трутні та багато іншого. Дізнаєтесь про продукти бджільництва, отримаєте консультацію про їх застосування. Після дегустації кожен бажаючий може отримати памятку-опис про походження та застосування продуктів бджільництва. А також є можливість придбати такі продукти бджільництва, як: мед, пилок, перга, маточне молочко, прополіс, підмор, трутневий гомогенат, личинки воскової молі, натуральні воскові свічки та сувенірну продукцію, яка порадує Вас та Ваших близьких. Тут можна побачити колекцію меду з більш ніж 80 країн світу, карту України в сотах, унікальні воскові свічки та колекцію іграшкових бджілок.
5.Будівля міської ратуші в Мукачево
Будівля міської ратуші більше століття вже використовують у відповідності з його призначенням - тут нині розташований міськрада. Побудовано даний будинок за проектом будапештського архітектора Я. Бабули-молодшого. Коли закладали перший камінь, у фундамент головної годинникової башти помістили лист. Там було зазначено, що в місті було 1553 будинки, а чисельність населення становила 14416 осіб. Годинник, встановлений майстром І. Шовінським, прикрашає головний портал міської ратуші. У маленькій овальної кімнаті, що знаходиться у вежі, поміщений головний механізм годинника. В об'ємному скляному ящику працює система важелів і шестерень, які з'єднувалися тросами з двома дзвонами прямо під куполом. Кожні п'ятнадцять хвилин молот вдаряє по дзвону і повідомляє про те, котра зараз година. Отже, можна було визначити час на слух, якщо були чутні дзвони.
6.Мукачівський православний монастир
Мукачівський православний монастир на Чернечій горі - це пам'ятка храмової архітектури, найстаріший в Україні. За народною легендою перші поселення ченців (звідси і назва гори) були тут ще в XI столітті прийшлими монахами . У дворі католицького костьолу навпроти бібліотеки, побудованого в 1904 році, знаходиться один з найдревніших пам'яток кам'яної церковно-храмової архітектури на Закарпатті - готична каплиця св. Мартина на вул. Миру, 51. Спочатку ця каплиця була вівтарем старого готичного храму. Каплиця має значну архітектурну цінність як пам'ятка класичної готики середніх віків. Особливий інтерес мають різьблені кам'яне обрамлення вікон з різноманітним і неповторним орнаментом, опори (контрфорси) стін, кольорові вітражі, а також готичні склепінчасті перекриття.
7. Мукачевський замок Паланок
Побувати у Мукачевому і не відвідати замок “Паланок” — все одно, що гуляти Парижем і не побачити Ейфелевої вежі. В Європі знаходиться не більше п'яти замків, які схожі на Мукачівський замок. По сьогоднішній день лицарський дух зберігся в цьому замку. Пам'ять місцевих жителів зберігає стародавні легенди, вони переконані в тому, що фортеця переживе ще багато поколінь. Мукачівський замок також носить іншу дуже красиву назву - «Паланок». Так називалися дерев'яні кілки, що служили першим захисної кордоном, вони були розташовані на підступах до гори, прямо за ровом. Рів наповнювався водою і по ширині становив 17,5 м, а по глибині 6,5 м. Одними з відомих власників замку були: сербський князь Георгій Бранкович (був начальником королівського двору), дружина короля Угорщини Лайоша Марія, регент Угорщини Янош Гуняді, Василь Палоцій і т. д. Дивно, що незабаром після того, як завалилася відома у всьому світі паризька фортеця Бастилія, саме Мукачівський замок став загальноєвропейською політичною в'язницею в Австро-Угорській імперії. Тут, в казематах, протягом 110 років утримувалося близько 2,5 тисячі прогресивно-мислячих діячів з різних країн.
8. Костел Св. Мартіна
Кафедральний костел Святого Мартіна – одна з найкрасивіших будівель Мукачево, її буде цікаво побачити всім гостям міста. У дворі собору причаїлося справжній міський скарб – готична каплиця Святого Йосипа , яка була побудована в XIV столітті. Відвідування цієї пам’ятки дарує незабутню естетичну насолоду і найяскравіші емоції. У цьому місті споконвіку були сусідами різні релігії і завдяки тому , що сусідство було мирним , сьогодні в Мукачеві можна побачити зразки найрізноманітнішої сакральної архітектури. Кафедральний костел Святого Мартіна по праву вважається одним з найбільш яскравих і красивих культових будівель міста , а невелика древня готична каплиця в його дворі робить його ще більш цікавим для відвідувачів.
9.Фестиваль “Червене вино”
На головній площі міста, біля Ратуші, яка й досі виконує функцію міської ради, щороку проходить фестиваль “Червене вино”. Закарпаття — виноробний регіон. Мукачівський фестиваль збирає не тільки визначні фірми, але й приватних виробників, тому тут можна спробувати рідкісні напої. Гості можуть покуштувати віно біле та червоне, солодке та сухе, холодне та гаряче. Не обходиться і без традиційних глінтвейнів з медом та корицею. Навіть найвибагливіший гурман буде здивований місцевим розмаїттям напоїв — як і пляшок та бочок, в яких вони подаються. Для туристів це шанс за вигідною ціною придбати чудовий сувенір: коштовне вино, яке не побачиш в жодній крамниці. Кожного року фестиваль збирає все більше і більше гостей з України та закордону. Дегустація напоїв і конкурси поєднуються з гучними святкуваннями: вас чекає справжнє народне свято з колядками та вертепами. “Червене вино” проходить в січні, напередодні так званого Старого Нового року, тобто вам треба потрапити до Мукачева не пізніше 12-13 січня.
10. Пам'ятник Щасливому Сажотрусу
Пам'ятник Щасливому Сажотрусу — пам'ятник сажотрусу Берталону Товту, встановлений у Мукачеві 12 червня 2010 року на центральній площі міста. Скульптуру вилито з бронзи місцевим митцем Іваном Бровді. Інша назва пам'ятника — «Берталон-бачі — щасливий коминар».Прототипом бронзової фігури став реальний сажотрус Берталон Товт, що працював у мукачівському ЖРЕПі № 3 протягом більш ніж 50 років. Цікаво, що пам'ятник було встановлено ще за життя самого Товта, який був присутнім на відкритті.
Ось на цьому закінчується наша подорож дивовижним і казковим містечком Мукачевом.