Автор: Alex S, 22.10.2010 22:11:50

Середнянський замок. Тури в Карпати

Rest4U Публикации Украина Закарпатская обл. Ужгородский район Сэредне Середнянський замок. Тури в Карпати

Руїни кожного середньовічного замку - це мовчазні свідки минулих епох, які завжди привертають до себе увагу істориків, письменників, поетів, збирачів фольклору та просто любителів старовини та історії рідного краю.
Замок якому присвячений наша розповідь, знаходиться в селищі Середнє, що в Закарпатській області. В історичних документах Середнє вперше згадується на початку ХІ\/ст., а археологічні знахідки свідчать, що перше поселення з"явилося тут ще в епоху неоліту. Поява замку датується ХІІст. Будівництво замку традиція пов"язує з діяльністю знаменитого рицарського ордену тамплієрів.
Католицькі духовно-рицарські ордени почали виникати в епоху хрестових походів. Після підкорення Єрусалиму в результаті першого хрестового походу багато рицарів залишилося без роботи. Владу і землю на завойованих землях захопили знатні барони та їх прибічники. Не здобувши багатства рицарі шукали собі певне заняття.
Першим організаційно сформувався орден госпітальєрів, пізніше - іоаніти, родоські брати, мальтійський орден. Розпочавши свою діяльність як братство по догляду за хворими товаришами і прочанами, вони ніколи не забували про війну. Тому «брати» досить швидко реформували своє благодійне товариство в дисципліновану військову організацію з чітко визначеною ієрархією та жорстким статутом.
Приклад госпітальєрів швидко знайшов достойних послідовників. В 1120р. двоє рицарів вирішили взяти на себе охорону європейських прочан до святих місць. Для компанії вони запросили ще 4-ох рицарів. В 1123 році новий орден був визнаний патріархом єрусалимським. Його члени дали урочисту клятву бідності, цноти і боротьби з невірними. Єрусалимський король Балдуїн, маючи на меті використати рицарів з їх озброєними загонами у своїх інтересах, виділив новому ордену частину власного палацу, на місці якого колись стояв храм царя Соломона. Звідси і пішла назва Тамплієри (тампль-фран.-храм).
Тут починаються витоки легенди про будівництво Середнянського замку. Після невдалої спроби захоплення «святої землі» рицарі почали створювати свої організації в країнах Європи. Орден почав поширювати свій вплив на територію багатьох країн тодішньої Європи під гаслами зміцнення католицької віри. Історичні документи засвідчують появу монастирів братів-тамплієрів на території Угорщини саме в цей історичний період. Можливо монастирі потребували захисту рицарів тамплієрів і тому середнянський замок навіть у вигляді руїн справляє враження грізної в минулі часи фортеці.
Замок являє собою чотирикутний донжон розмірами 18,8 х 18,5м. Подібний замок знаходиться в німецькому місті Ерфурті, який датується 11-столітям. Ці аналогії вказують не тільки на відповідність Середнянського замку класичному романському стилю, а й на його відповідність хронологічним рамкам XII століття.
Замок неодноразово змінював своїх господарів. Після трагічного фіналу ордену тамплієрів, який був ліквідований у 1312р як єретична організація, його багатства були конфісковані, а замки і монастирі перейшли в руки інших власників. Середнянський замок перейшов в руки ченців ордену св.Павла, але ненадовго. В XIV столітті замком заволоділа родина феодалів Палочі, в XVI замок стає власністю роду Добо, в XVII втрачає будь-яке стратегічне значення в силу свого рівнинного розташування.
В наступні часи замок міг тільки руйнуватися, залишившись без догляду господарів, для яких застаріла споруда вже не відповідала архітектурному, а тим більше, комфортному стилю XVIII століття. Тільки досвідчене око фахівця може вгледіти в цих руїнах колись могутню фортифікаційну споруду.
У 2002-2003-му роках були проведені Карпатським центром туризму роботи по реставрації зовнішнього вигляду замку. Коли сюди прибула еколого-археологічна експедиція, то Донжон, який колись був гордою і неприступною твердинею багатьох поколінь славних шляхетських родів, перетворився на малопривабливі руїни. Стіни замку заросли бур"яном та деревами,крізь груди сучасних битих пляшок проглядалися шматочки давньої кераміки, а місцеві жителі перетворили замок на сміттєзвалище. Все ж таки за допомогою волонтерів та учнів Середнянської ЗОШ замку було надано пристойного вигляду.
В 2004 році планувалося розпочати регулярні археологічні розкопки на території цієї пам"ятки. Проте виявилося що об"єкт взятий в оренду місцевим бізнесменом, в якого є напевно свої уявлення про подальшу долю замку. Можливо, дійсно настав час відкрити на розчищеній території романтичного замку оригінальну корчму чи зал для дегустації вин. В усякому разі, тоді прибиранням битих пляшок будуть займатися офіціанти.
 

Rest4u.com.ua, Калинич Р.
 


Для добавления своих фотографий пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесьКомментарии

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь

Оставляя комментарий, пожалуйста, помните о том, что содержание и тон Вашего сообщения могут задеть чувства реальных людей, которые прямо или косвенно имеют отношение к опубликованной информации. Проявляйте также уважение и толерантность к своим собеседникам даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение.
   Отменa

Смотрите также
Добавление фотографийCopyright 2008-2022, rest4u.com.ua


Сделано в DesignIt!

Туристический портал Rest4u.com.ua - наиболее полная и достоверная информация об отелях, частных усадьбах, санаториях Закарпатья, Карпат, Крыма.

Выбирая отдых в Украине , Карпатах , Закарпатье , Крыму на туристическом портале Rest4u.com.ua Вам предложат наиболее оптимальный вариант отдыха, который удовлетворит любые запросы и вкусы туриста. Используя систему on-line бронирования Вы сможете получить скидки на проживание и питание в лучших санаториях , отелях и здравницах в любом из курортов Украины.

Пересылая фотографии, тексты и другие материалы, отправители гарантируют наличее у них личных неимущественных и исключительных имущественных авторских прав, а также самостоятельно несут ответственность за нарушение прав третьих лиц. Копирование материалов разрешено при наличии видимой ссылки на сайт Rest4u.com.ua.

Авторизация

 


Я не могу зайти в свой аккаунт
Центр помощи