Автор: Alex S, 25.09.2011 14:16:23

Одеські катакомби

Rest4U Публикации Украина Одесская обл. Одесса ОДЕССА Одеські катакомби

«Одеські катакомби» — мережа підземних ходів і лабіринтів під Одесою. Бі?льша частина катакомб — що були каменоломнями, з яких видобувалося будівельне каміння. В даний час довжина Одеських катакомб оцінюється приблизно в 2,5 тис. км.
В кінці XX ст. катакомби стали причиною різкого ускладнення інженерно-геологічної обстановки. Більше 40 % старої частини міста знаходиться на підробленій території, де відбулося більше 100 провалів.
Одеські катакомби – мережа штучно створених підземних ходів і лабіринтів під Одесою. Більша їх частина (95-97 %) – це каменоломні, з яких видобувалося будівельне каміння. Сьогодні довжина Одеських катакомб оцінюється приблизно в 2,5 тис. км (описано близько 1,7 тис. км) – це один з найбільших підземних лабіринтів на Земній кулі.
Історія катакомб починається в 30-х роках ХІХ ст. Бурхливе будівництво Одеси у той час потребувало багато будівельного матеріалу, яким був вапняк – Одеса, власне, стоїть на шарах (так званого «понтійського вапняку»). Спершу вапняк добували на схилах балок, але згодом видобуток його набув справді промислових масштабів і вівся шахтним способом за допомогою спеціальних пилок, завезених з Англії. Вже у 60-х роках ХІХ ст. розгалужена мережа покинутих вапнякових шахт під містом стала великою проблемою.
У систему катакомб входять і порожнини природного походження – карстові та дилатансійні печери, геологорозвідувальні та будівельні шурфи, підвали (в Одесі їх називають «мінами»), бункери, дренажні тунелі, зливові колектори та інші підземні порожнини.
Перші дослідження Одеських катакомб почалися у 1846 р. (палеонтолог А. Нордман). У 1869 р. печери дослідив геолог П. Барбот-де-Марні. Збереглися описи каменоломень від 1830-1870 рр. Перша експедиція по вивченню «мін» (катакомб) організована міською управою у 1875 р. Потім дослідження продовжилися вже у радянські часи (1929 р.) – експедиція Т.Г. Грицая. Було досліджено 49 катакомб, виконані зйомки 40 км виробок, сфотографовано 45 об’єктів. У 1960-і роки в Одесі створене протизсувове управління, одним із завдань якого було вивчення катакомб і усунення їх негативного впливу на місто. У 1965 р. організована молодіжна експедиція «Пошук», яка уже понад 40 років вивчає катакомби. Крім того, вивчають їх спелеологи міста (керівник Л.Суховій), Одеський національний університет, Центр інженерних пошуків НАН України та ін. У 2001 р. фірма «Гідрогеосервіс» (Ю.Г. Діденко) розпочала комплексні дослідження катакомб із застосуванням сучасних методів геофізики, буріння, телеметрії. Є цікаві знахідки, зокрема, написи і млюнки на стінах каменоломень, яким понад 100 років. Це і написи гірників тих часів, зроблені червоною вохрою та зеленою крейдою, і військові й побутові написи та малюнки, виконані деревним вугіллям, графітом, крейдою. Глибина каменоломень – від 4 до 30-35 метрів. Частина каменоломень – одноярусні виробки, хоча зустрічаються 2- і 3-ярусні. Перепади висот між ярусами – до 2,2 м. Габарити виробок сильно варіюють, в середньому вони складають 1,8 м у висоту і 3,5 м в ширину. Найбільш високі – зал «Сергія Березового» і галерея «Пасаж» – мають висоту до 5 м. Найбільша ширина виробок складає 5,2 м. Але багато ходів у результаті обвалів та осипів перетворилися в лази висотою 25-30 см і шириною 50-70 см.
По суті, Одеські катакомби – це велетенське підземне місто зі своїми проспектами, вулицями, провулками, тупиками, площами. У кінці XX ст. катакомби стали причиною різкого ускладнення інженерно-геологічної обстановки. Понад 40 % старої частини міста знаходиться на підробленій території, де відбулося більше 100 провалів.

Забалуэва Т.


Для добавления своих фотографий пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесьКомментарии

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь

Оставляя комментарий, пожалуйста, помните о том, что содержание и тон Вашего сообщения могут задеть чувства реальных людей, которые прямо или косвенно имеют отношение к опубликованной информации. Проявляйте также уважение и толерантность к своим собеседникам даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение.
   Отменa

Смотрите также


Одеський національний академічний театр опери та балету

Опубликовано: 25.09.2011 17:44:16
Одесская обл.ОдессаОДЕССА

Одеський національний академічний театр опери та балету — один із найстаріших оперних театрів в Україні. Відкриття першої споруди театру відбулося в 1810 році.

Десять вещей, которые надо сделать в Одессе

Опубликовано: 04.10.2011 13:21:28
Одесская обл.ОдессаОДЕССА

Одесса любит героев: в городе за последние годы кому только не поставили памятников — от местного летчика и плейбоя Сергея Уточкина до героя анекдотов Рабиновича; а на самом неприметном дерев

Ё Moscow beach club

Опубликовано: 13.12.2012 21:28:35
Одесская обл.ОдессаОДЕССА

Ё Moscow beach club — летняя резиденция одного из лучших зимних клубов Одессы !Ё. Местом открытия стала Аркадия - правое крыло, прямо на берегу моря.Добавление фотографийCopyright 2008-2021, rest4u.com.ua


Сделано в DesignIt!

Туристический портал Rest4u.com.ua - наиболее полная и достоверная информация об отелях, частных усадьбах, санаториях Закарпатья, Карпат, Крыма.

Выбирая отдых в Украине , Карпатах , Закарпатье , Крыму на туристическом портале Rest4u.com.ua Вам предложат наиболее оптимальный вариант отдыха, который удовлетворит любые запросы и вкусы туриста. Используя систему on-line бронирования Вы сможете получить скидки на проживание и питание в лучших санаториях , отелях и здравницах в любом из курортов Украины.

Пересылая фотографии, тексты и другие материалы, отправители гарантируют наличее у них личных неимущественных и исключительных имущественных авторских прав, а также самостоятельно несут ответственность за нарушение прав третьих лиц. Копирование материалов разрешено при наличии видимой ссылки на сайт Rest4u.com.ua.

Авторизация

 


Я не могу зайти в свой аккаунт
Центр помощи