Автор: Alex S, 30.12.2010 18:45:10

Музей Лемківська садиба. Тури Закарпаттям

Rest4U Публикации Украина Закарпатская обл. Перечинский район Заричево Музей Лемківська садиба. Тури Закарпаттям

Стоїть на Голиці старенька чепурна хатинка, весело поблискує малими віконцями, здивовано дивиться на нове село, що розкинулося внизу. Музей радує не тільки односельчан, а й багатьох відвідувачів. Музей став своєрідною базою вивчення матеріальної та духовної культури лемків.
Хата збудована у 1902 році, Петром Ковачем. До комплексу забудови входять: хижа+сіни+комора+пелевня (стодола)+стайня (хлів)+хлівець, що розташовані під одним дахом. Навколо стайні розташована прибудова – газова, яка утеплювала стайню. Розрахована вона була на зберігання сіна чи соломи. Уздовж  усього переднього фасаду, під стіною, вимощена з кам’яних плит та вибита глиною підхижа.
Планування жилої частини виконано на одному вінці – підвалині. Зруб – з букових деревин, злегка стесаних по площині стін, на які набиті тонкі лати для кращого скріплення глиняного тиньку, пофарбованого у синій колір.
Дах хати чотирисхилий, покритий східцеподібно солом’яними жупами (снопиками).
На подвірї розташовані інші малі архітектурні форми. Біля хати цвітуть квіти, навколо сад. Огорожа – тин, перелаз.
Переступивши поріг хати, потрапляєш у світ минувшини. У сінях пахне димком, оскільки хата напівкурна, дим іде в сіни – і на горище (пуд). Завдяки такій консервації усього даху, солому не точили миші, добре зберігались фасоля і цибуля.
Вхідні двері ведуть до сіней, а з них – до кімнати і до комори. Зібрані в сінях речі – деревяна ступа (товчка), жорна та великі деревяні миски (тяльки), діжка для капусти, накрита соломяною кришкою, деревяна звярька для виварювання білизни, пральники, деревяна праска – відтворюють господарську діяльність селянина того періоду.
Власник хати – Петро Ковач був столярем, тому в коморі зібрано багато столярських інструментів. Тут також зберігається господарське начиння – посуд, взуття (бочкори, деревянки, футровані і нефутровані чоботи), деревяне відро, посуд для зерна.
З сіней відвідувачі потрапляють до кімнати (хижі). Конструкція стелі складається з поздовжньої, через усю кімнату і сіни геренди і поперечних сволоків (фульовок), на які зверху настелені дошки. Хижа має три вікна, кожне з яких виконує свою функції: вікно чільної стіни освітлює робочу частину кімнати, причілкової – стіл, а заднього фасаду – піч. Піч – вариста, дим вогнища виводиться кошем у сіни. Долівка – глинобитна.
Майже усі меблі в хаті зроблені руками господаря – ліжко, різьблений стіл – скриня, шафарні. Над ліжком висить деревяна колиска.
На печі стоять кухонний, металевий та глиняний посуд, металева ступка, а за піччю  - лопата і кочерги. Поряд – полиця (талаш), на якій стоять горщики (силки), глечики (довжанки). Над талашем  висять глиняні миски, ложечник з деревяними ложками, колотівками, варіхами, деревяна сільниця. Біля печі закріплено жердину, на якій розвішено одяг. Стіни хижі пофарбовані та прикрашені святими образами.
Зовні до комори примикає стодола (пелевня), яка утворилася в наслідок огородження простору між боковими стінами хати і стайні. Тут молотили снопи, тримали сільськосподарський інвентар – віз, ярмо, кінську збрую, косу, граблі, ціп, вила, борону, серп, кросна, снувальницю – усе, що потрібно селянину для ведення господарства. Господар мов коні, корови. У стайні відведено для них окремі місця: зліва стояли коні, з права – корови, воли. У хлівці тримали свиней, а на вершу клівця – курей.
У 1988 році музеєві присвоєно звання «Народний музей».
Зібрані речі, предмети побуту відтворюють матеріальну культуру лемкі. А духовну культуру зберігає і відтворює фольклорно-етнографічний ансамбль «Лемківчанка».
У «Лемківчанки» широкий репертуар – фрагменти Закарпатського старовинного весілля, вечурки, народні пісні, записані від старожилів. По всьому світу розлітається чарівна мелодії «Лемківчанки».



Ватраль Ольга


Для добавления своих фотографий пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь



Комментарии

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь

Оставляя комментарий, пожалуйста, помните о том, что содержание и тон Вашего сообщения могут задеть чувства реальных людей, которые прямо или косвенно имеют отношение к опубликованной информации. Проявляйте также уважение и толерантность к своим собеседникам даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение.
   Отменa

Смотрите также


Купание туристов в чане с минеральной водой

Опубликовано: 27.10.2009 13:52:55
Закарпатская обл.Перечинский районПеречин

Искупаться в чане с минеральной водой можно в лечебно-развлекательном комплексе ”Золотая форель” в селе Коростив Сколивского района на Львовщине.

Незрівнянна Полонина Руна

Опубликовано: 24.05.2013 14:33:08
Закарпатская обл.Перечинский районЛумшоры

 Піднятись на Полонину Руну не вимагає надзвичайної фізичної підготовки, а тільки півдюжини сил і бажання дійти до чудесного куточку, де забуваєш про все тільки насолоджуєшся надзвичайним

Новоселиця - відпочинок в Карпатах

Опубликовано: 31.03.2011 17:39:46
Закарпатская обл.Перечинский районНовоселыця

Сьогодні, коли для багатьох сидячий вид роботи замінив активну працю, коли світ став настільки урбанізований, що багато хто забув запах свіжого повітря та смак джерельн

Полонина Рівна. Тури в Карпати

Опубликовано: 23.03.2011 16:14:13
Закарпатская обл.Перечинский районЛумшоры

Полонина Рівна (Руна) —  це гірський масив в Українських Карпатах, який розташований  у межах Перечинського та Великоберезнянського районів.



Добавление фотографий



Copyright 2008-2024, rest4u.com.ua


Сделано в DesignIt!

Туристический портал Rest4u.com.ua - наиболее полная и достоверная информация об отелях, частных усадьбах, санаториях Закарпатья, Карпат, Крыма.

Выбирая отдых в Украине , Карпатах , Закарпатье , Крыму на туристическом портале Rest4u.com.ua Вам предложат наиболее оптимальный вариант отдыха, который удовлетворит любые запросы и вкусы туриста. Используя систему on-line бронирования Вы сможете получить скидки на проживание и питание в лучших санаториях , отелях и здравницах в любом из курортов Украины.

Пересылая фотографии, тексты и другие материалы, отправители гарантируют наличее у них личных неимущественных и исключительных имущественных авторских прав, а также самостоятельно несут ответственность за нарушение прав третьих лиц. Копирование материалов разрешено при наличии видимой ссылки на сайт Rest4u.com.ua.

Авторизация





 


Я не могу зайти в свой аккаунт
Центр помощи