Автор: Ivanna, 01.05.2013 23:05:23

м. Кіровоград

 Кіровоград - місто, яке заслуговує на увагу мандрівників. Навіть корінні місцеві жителі частенько не знають про те, що тут, окрім центру, церкви, кафе і парку, є і інші пам'ятки. Насправді їх немало. 

Історія Кіровограду, який у минулому називався Єлизаветградом, Зіновьєвськом і Кірово, починається з XVIII століття. Деякі учені стверджують, що на цій території перші селища виникли на декілька століть раніше. Спочатку старовинне місто будувалося як фортеця. Вона повинна була захищати прилеглі землі від нападів турків, татар і інших завойовників. Проте з роками значення фортеці слабшало, і на її місці стало розвиватися місто. У кінці XIX століття Єлизаветград перебудовувався швидкими темпами, набувачи європейських рис. У 1882 році він отримав статус «колиски української драматургії», оскільки тут відкрився перший професійний український театр. У складі СРСР місто іменувалося Зіновьєвськом. Після війни місто стало важливим промисловим центром, в якому працювали підприємства машинобудівної і легкої промисловості. У перші роки незалежна Україна переживала економічну кризу, проте Кіровограду вдалося зберегти транспортну, комунальну, освітню і медичну інфраструктури. Вже друге десятиліття йдуть суперечки про необхідність зміни назви міста на Єлизаветград. Кілька разів обговорення планували винести на референдум, але вперше не набралася потрібна кількість голосів, а повторний референдум не відбувся.
З 2011 року Кіровоград є власником титулу «Танцювальна столиця України», оскільки команда з п'ятиста кіровоградців під керівництвом хореографа А. Лещенко перемогла в масштабному телевізійному шоу «Майданс».

Міські свята

Четверта субота вересня для жителів Кіровограду є святом, оскільки місто відмічає свій день народження. За традицією для кіровоградців влаштовуються святкові концерти, різні розважальні заходи, а увечері з кожного куточка міста можна спостерігати яскравий феєрверк. Відпочинок в Кіровограді в день міста залишить у вашій пам'яті незабутні враження.
 

Пам'ятки Кіровограду притягають туристів, які цікавляться історичним минулим України. Тут є не лише пам'ятки архітектури і природи з багаторічною історією, але і унікальні зразки, створені сучасними майстрами.

1. Фортеця Святої Єлизавети

Недалеко від сучасного центру Кіровограду збереглися оборонні вали старовинної фортеці, яка започаткувала місто. Саму фортецю заклали в 1754 році. Вали є зіркоподібним багатокутником, на кінцях якого розташовуються бастіони. Фортеця Святої Єлизавети у минулому використовувалася як штаб військового командування, оплот російської влади і центр гайдамацького руху. У 1769 році ханові Крим-Гірею не вдалося завоювати укріплення. З ліквідацією легендарної Запорізької Січі значення фортеці поступово втрачалося. У 1784 році її повністю роззброїли. На щастя, їй вдалося зберегтися досі. Частково збереглися і казарми, де у XVIII столітті розташовувалися солдати полку Кутузова. Сьогодні тут є меморіал Вічного вогню і старовинні гармати.

2. Головна синагога

У кінці XIX століття в Кіровограді мешкало понад 25 тисяч євреїв. У 1853 році міська єврейська община побудувала синагогу в мавританському стилі, яка була масивною будівлею з цегли. Після війни синагогу закрили, тому будівля почала руйнуватися. Зараз храм відреставрований і повернений єврейській міській общині. Тут знаходиться експозиція історичного музею «Євреї Єлизаветграду».

3. Грецька церква

Грецька община Кіровограду побудувала в місті кам'яну церкву Пресвятої Володимирської Богородиці. Раніше на цьому місці височів храм 1766 року спорудження. Зараз в церкві можна побачити старовинний розпис, а храм є Кафедральним собором Різдва Богородиці.

4. Покровська церква

На місці старовинної дерев'яної церкви 1787 року сьогодні височіє блакитний храм, увінчаний зеленими куполами. У 1824 році його побудували на гроші, пожертвувані купцем П. Щедріним, за проектом архітектора К. Тона. Собор є зразком неоросійського стилю культової архітектури. У 1932 році Покровську церкву закрили. Тільки у 1988 році вона знову була повернена прихожанам.

5. Преображенський собор

У 1819 році на місці зруйнованої Троїцької церкви був зведений Свято-Преображенський собор, який на той час служив головним православним храмом Єлизаветграду. Сьогодні Преображенський собор - пам'ятка архітектури.

6. Будинок Панського

Будинок купця Панського є яскравим зразком стилю раннього модерну. Легенда оповідає, що він там не встиг пожити, оскільки відразу після завершення будівництва помер на порозі власного будинку. Нині у будинку розташовується краєзнавчий обласний музей. Заснував його В. Яструбів в 1883 році. Історію і природу краю освітлюють чотири експозиції, що діють на постійній основі, кунсткамера А. Ільїна, живопис, археологічні знахідки і ікони.

7. Будинок Шполянського

У будинку, побудованому в XIX столітті купцем Шполянським, сьогодні розміщується Кіровоградський обласний художній музей. Експозиція розташовується в п'яти залах. Тут є експонати, надані Ермітажем, Третьяковською галереєю, київськими музеями українського і російського мистецтва, роботи місцевих художників.

8. Завод Ельворті

Цей завод, побудований в 1874 році, є одним з найбільших і найстаріших на території Європи заводів сільськогосподарських машин, які спеціалізуються на виробництві сівалок. Його заснували брати Томас і Роберт Ельворті (Великобританія). У XIX столітті велика частина працездатного населення працювала на заводі, що сприяло розвитку Єлизаветграду. Сьогодні завод називається «Червона зірка». У музеї на базі підприємства можна побачити більше 3,5 тисяч експонатів.

9. Пам'ятник «Ангел-хранитель України»

До 250-річного ювілею Кіровограду і 2000-річчя Різдва Христова в місті був встановлений монумент, на основі якого є напис: «Бережи, Боже, Україну». Для створення пам'ятника скульптори використали місцеві матеріали - граніт, видобутий в Капустинському, Крупському і Войновському родовищах. Авторами монументу є архітектор В. Кривенко і скульптор А. Гончар.

10. Дендропарк

Кіровоградський дендропарк для городян є популярним місцем прогулянок і відпочинку для місцевих жителів. Парк, що займає 45 гектарів площі, створили в 1958 році. Спочатку тут було висаджено більше п'ятдесяти видів кущів і різних дерев. У 1972 році він отримав статус парку-пам'ятника. З часом паркова зона приходила в запустіння. Тільки з 2001 року дендропарк почали поступово відроджувати. Тут з'явилася паркова зона, дитячі майданчики, атракціони. Кіровоградський дендропарк в 2008 році визнаний кращим українським парком. Головна пам'ятка парку - сто тисяч живих тюльпанів, які радують відвідувачів цвітінням у кінці квітня. Тут можна попити чаю з величезного старовинного самовару. На території дендропарку працюють кафе і ресторани.


Для добавления своих фотографий пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесьКомментарии

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь

Оставляя комментарий, пожалуйста, помните о том, что содержание и тон Вашего сообщения могут задеть чувства реальных людей, которые прямо или косвенно имеют отношение к опубликованной информации. Проявляйте также уважение и толерантность к своим собеседникам даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение.
   Отменa


Добавление фотографийCopyright 2008-2022, rest4u.com.ua


Сделано в DesignIt!

Туристический портал Rest4u.com.ua - наиболее полная и достоверная информация об отелях, частных усадьбах, санаториях Закарпатья, Карпат, Крыма.

Выбирая отдых в Украине , Карпатах , Закарпатье , Крыму на туристическом портале Rest4u.com.ua Вам предложат наиболее оптимальный вариант отдыха, который удовлетворит любые запросы и вкусы туриста. Используя систему on-line бронирования Вы сможете получить скидки на проживание и питание в лучших санаториях , отелях и здравницах в любом из курортов Украины.

Пересылая фотографии, тексты и другие материалы, отправители гарантируют наличее у них личных неимущественных и исключительных имущественных авторских прав, а также самостоятельно несут ответственность за нарушение прав третьих лиц. Копирование материалов разрешено при наличии видимой ссылки на сайт Rest4u.com.ua.

Авторизация

 


Я не могу зайти в свой аккаунт
Центр помощи