Автор: Alex S, 12.10.2010 22:55:01

Кузня – музей «Гамора». Тури в Карпати

Rest4U Публикации Украина Закарпатская обл. Иршавский район Лисичево Кузня – музей «Гамора». Тури в Карпати

Кузня – музей «Гамора» в селі Лисичові. (Іршавського району)
Водяна кузня в Лисичові – одна з най унікальніших пам’яток Європи. Історія не донесла імені майстра чи винахідників, за чиїм задумом її було зведено. Відсутні також інформація про те, коли вперше запрацював цей механізм. Але, збережена до нашого часу майже у первісному вигляді. «Гамора» вражає довершеністю народної інженерії. З історичних джерел відомо, що ще в XVI столітті (за іншими даними в 1785 – 1840 роках) тут діяла папірня графа Генекі, яка однак, внаслідок банкрутства занепала. У 1772 р. тут була зокрема, втоплено 164 зв’язки паперу різних сортів, в тому числі і писального. У 1793 – 1811 рр. майстром на папірні був р. Ланг, працювало 8 робітників.
Та пізніше папірню викупили (50 рр. 19 ст.) і 1873 р. переобладнали на кузню для виробництва с/г знарядь праці: мотик, лопат, багрів; були спроби виготовляти навіть коси, що вважається вершиною ковальської майстерності.  Те, що тепер лишилося від Гамори, є лише невеликою її частиною. На відміну від теперішнього молота, за часів Чехословаччини працювало аж 9. Це був цілий каскад водяних молотів, що приводилися в рух штучним каналом – каснею з Межигати. Він починався на місці сучасної Гамори і закінчувався майже при впаданні касні знов у річку. Хоча тепер Гамору звуть цехом, за часів Чехословаччини вона вже мала риси вже навіть не мануфактури, а фабрично – заводського виробництва.
Лисичівська Гамора – осередок щорічного фестивалю фольклорних колективів Закарпаття, брати участь в якому погоджуються відомі виконавці народних пісень України.
Завітайте в Гамору; вас тут зустрінуть щиро і привітно, вам покажуть і розкажуть таке, чого ви і не знали, ані навіть і не підозрювали, що десь воно було, є і вже таки буде. Бо цим господарством тепер опікується Ольга Петровці й великої справи майстри, що клопочуться біля старезних механізмів водяної кузні, зрослися з цією землею, скупою до байдужих, щедрої до відданих.


Прокоп Ганна
 


Для добавления своих фотографий пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесьКомментарии

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь

Оставляя комментарий, пожалуйста, помните о том, что содержание и тон Вашего сообщения могут задеть чувства реальных людей, которые прямо или косвенно имеют отношение к опубликованной информации. Проявляйте также уважение и толерантность к своим собеседникам даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение.
   Отменa

Смотрите также


Закарпатське село запрошує на відпочинок

Опубликовано: 17.04.2011 13:01:46
Закарпатская обл.Иршавский районЛисичево

У селі Лисичево працює єдина у Європі діюча кузня-музей "Гамора" на річці Лисичанці . Приміщення кузні побудоване на початку XIX ст.Добавление фотографийCopyright 2008-2022, rest4u.com.ua


Сделано в DesignIt!

Туристический портал Rest4u.com.ua - наиболее полная и достоверная информация об отелях, частных усадьбах, санаториях Закарпатья, Карпат, Крыма.

Выбирая отдых в Украине , Карпатах , Закарпатье , Крыму на туристическом портале Rest4u.com.ua Вам предложат наиболее оптимальный вариант отдыха, который удовлетворит любые запросы и вкусы туриста. Используя систему on-line бронирования Вы сможете получить скидки на проживание и питание в лучших санаториях , отелях и здравницах в любом из курортов Украины.

Пересылая фотографии, тексты и другие материалы, отправители гарантируют наличее у них личных неимущественных и исключительных имущественных авторских прав, а также самостоятельно несут ответственность за нарушение прав третьих лиц. Копирование материалов разрешено при наличии видимой ссылки на сайт Rest4u.com.ua.

Авторизация

 


Я не могу зайти в свой аккаунт
Центр помощи