Автор: Alex S, 05.10.2010 21:16:54

Дерев’яна Свято-Введенська церква в с. Торунь

Rest4U Публикации Украина Закарпатская обл. Межгорский район Межгорье Дерев’яна Свято-Введенська церква в с. Торунь

Церкви - це єдині пам’ятки, які стоять на сторожі століть швидкоплинного часу і додають ще більшої сили незабутнім розповідям старожилів про історію села.
Архітектурною пам’яткою села Торунь Міжгірського району є дерев’яна Свято-Введенська церква, будівництво якої датується 1809 роком. Дерев’яна сакральна архітектура є гордістю сіл та держави в цілому.
Географічне розташування Закарпаття помітно вплинуло на розвиток дерев’яної архітектури своєрідною стильовою різноманітністю,що характерно виокремлюється не лише на загальноукраїнському,але й центральноєвропейському фонах.

За переказами старожилів Свято-Введенська церква була збудована майстрами які будували церкву Святого Миколая у Прислопі 1797 року.Отже за переказами церква у Торуні була збудована 1798 року. Такого датування дотримуються і жителі села.
Місце для побудови церкви було вибрано не випадково. Існує легенда,що ще раніше церква знаходилася на горі Причіл. Під час сильного вітру турна (сама верхня частина даху) була кинута на те місце,де зараз розміщена Свято-Введенська церква. Ось тому саме у центрі села вона милує око гостей,туристів,приїжджих і жителів села.
Серед сельчан були цілі сім’ї майстрів з будівництва храмів. Технічні знання з будівництва переходили від батька до сина. Завдяки цьому ще і сьогодні живе традиція будівництва з дерева.
Ліс для будівництва храму вирубали на місці,де зараз знаходиться школа,дитячий садочок,будинок вчителя.300 років тому там був дрімучий ліс.
Будівництво дерев’яної церкви проходило в умовах іноземного австро-угорського гніту. Але старовинний храм у селі-це пам’ятка неповторної народної архітектури. Майстри зводячи цей шедевр зберегли свій побут і культуру а також свою самобутність. Свято-Введенська церква побудована у стилі барокко. Але творчо перероблені майстрами іноземні прийоми породили нові, своєрідні риси національної архітектури. В цьому й полягає унікальність пам’ятки. Простота композицій, відсутність зовнішніх прикрас надають церкві строгості. Силует храму особливо гарний на фоні неба, навколишніх гір та зелені.

Унікальною є пам’ятка архітектури ще і тим, що вона пройнята духом народності, спільністю з культурою всієї України. Взагалі на Міжгірщині нараховується 13 церков, які перебувають під охороною держави. Зберегти їх, продовжити їм вік для нащадків - святий обов’язок теперішнього покоління. Для цього потрібна фінансова підтримка держави, вдосконалення правової бази охорони історико-культурної спадщини.
План будування церкви в селі  Торунь був такий.Це сполучення трьох зрубів-головного,центрального четверика для молільників, вівтарного прирубу і невеликого прямокутного прирубу для притвору. Будівля складається з поземно покладених одна на одну колод,утворюючи так звані вінці. Вона зведена майтрами без жодного цвяха. У середині зруб не прикритий нічим,а стеля була вигнута на кшталт коробового склепіння. Про те,що храм будувала православна громада,говорять ікони тих час,які збереглися до нині. Але під впливом іноземного гніту церкву було перетворено на греко-католицьку. Про це ми довідуємося із старовинних церковних книг.
Дзвіниця знаходиться окремо від  церкви. У період незалежної України біля церкви зведено каплицю.
Покриття храму-це не просто чотиригранний намет з банею. Насправді намет церкви є п’ятиярусним, де три яруси чотиригранні ,а інші два-восьмигранні. І завершується покриття восьмигранною банею.
У середині церкви розписувались малярами. У розписах церкви дотримувались усталеної схеми розташування канонічних сюжетів. Вони займали центральну,північну і південну стіни,а також розміщувались у вівтарі. Найбільш відомими іконами є Страсті Христові, Страшний суд. Центральна стіна, на якій зображені Страсті Христові називається іконостас.

Особливою шаною сповнені ікони Богоматері. Вони випромінюють чарівність, теплоту, земну материнську ніжність. У храмі є також ікони Святий Миколай,Архангел Михаїл та інші.

Народні майстри використали для надання пишності різьблення:гарно оздоблені вхідні двері,округлої форми вверху,вирізьблені Царські ворота у вівтар,дві невеликі колони,які відокремлюють центральну частину храму від притвору.
У радянський період церква була закрита і зберігалась як архітектурна пам’ятка. Молебень тут відбувалась тільки на Великдень. Але церковна двадцятка підтримували у належному стані храм. Коли Україна стала незалежною,тут відновилось церковне життя. Місцевий маляр Форос Ф.П. розмалював її південну і північну стіни та стелю.



Курин Марина
 


Для добавления своих фотографий пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь



Комментарии

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь

Оставляя комментарий, пожалуйста, помните о том, что содержание и тон Вашего сообщения могут задеть чувства реальных людей, которые прямо или косвенно имеют отношение к опубликованной информации. Проявляйте также уважение и толерантность к своим собеседникам даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение.
   Отменa

Смотрите также


мотель "трембіта"

Опубликовано: 08.12.2011 0:28:41
Закарпатская обл.Межгорский районМежгорье

– приватний мотель європейського класу розрахований на 47 відпочиваючих.

Відпочинок в Закарпатті. Вас запрошує Міжгір"я

Опубликовано: 29.10.2009 19:39:27
Закарпатская обл.Межгорский районМежгорье

      Найціннішим туристичним ресурсом району є прекрасна природа, дефіцит спілкування з якою відчуває більшість мешканців міст.

Отдых в детских лагере на озере Синевир

Опубликовано: 14.04.2015 19:06:32
Закарпатская обл.Межгорский районМежгорье

Спортивно-оздоровительный лагерь «Атлас-Синевир», озеро Синевир. Стоимость: 7 550 грн Проживание: Закарпатская обл. , Межгорский р-н. , озеро Синевир, с.



Добавление фотографий



Copyright 2008-2024, rest4u.com.ua


Сделано в DesignIt!

Туристический портал Rest4u.com.ua - наиболее полная и достоверная информация об отелях, частных усадьбах, санаториях Закарпатья, Карпат, Крыма.

Выбирая отдых в Украине , Карпатах , Закарпатье , Крыму на туристическом портале Rest4u.com.ua Вам предложат наиболее оптимальный вариант отдыха, который удовлетворит любые запросы и вкусы туриста. Используя систему on-line бронирования Вы сможете получить скидки на проживание и питание в лучших санаториях , отелях и здравницах в любом из курортов Украины.

Пересылая фотографии, тексты и другие материалы, отправители гарантируют наличее у них личных неимущественных и исключительных имущественных авторских прав, а также самостоятельно несут ответственность за нарушение прав третьих лиц. Копирование материалов разрешено при наличии видимой ссылки на сайт Rest4u.com.ua.

Авторизация





 


Я не могу зайти в свой аккаунт
Центр помощи