Автор: Alex S, 28.05.2011 12:44:45

Чорноголівська церква

ПАМ’ЯТНИК АРХІТЕКТУРИ 17-го ст.  Чорноголівська церква
 
С.Чорноголова розміщене у Великоберезнянському р-ні,Закарпатської обл. Село було заселено ще у 1-му тисячолітті до н.е. Про що засвідчують дані археологічних розкопок,зокрема вироби з бронзи та могильник. Перші письмові згадки про село датуються 1552 р. У державному податковому списку за цей рік йдеться про те, що Чорноголова належить до володінь Ужгородської домінії графів Другетів. Згідно урбарію 1691 Чорноголова і навколишні села на правах округу входив у 4-й дискрит Ужгородської домінії графа Берчені,спадкоємця Другетів.
 На розвиток ремесел у селі,зокрема гончарства і куховаріння,великий вплив мали переселені у 1788 р. словаки,які заснували своє поселення. З того часу на розвиток культурних традицій Чорноголови мала вплив культура сусідніх словаків. Дуже важливою подією для економічного і культурного життя села стало на початку століття прокладання його територією однієї з віток залізниці,яка зв’язувала більші населені пункти не лише з обласним центром,а й Львовом.
Велику роль у культ житті с.Чорноголова зіграло товариство «Просвіта»,яке починаючи з 20-х років,діяло дуже активно. Проводилися мітинги,політичні акції. Іван Шелепець організував театральний гурток,який об’їздив з виставами усі села району. У 1939-49 роках чимало чорноголівців поповнили ряди карпатських січових стрільців. А Іван Рогач був секретарем уряду Августина Волошина,за що був страчений 1941р. у Бабиному Яру. Така ж доля спіткала і його сестру Ганну – члена уряду Карпатської України.

Споруджена в 17 ст. і перебудована 1794 р. У давні часи село простягалося на схід від річки Лютянки,в урочищі Солоний. Там на Куртаничівському груні стояла попередня дерев’яна церква,можливо,перша в селі,заснування якого датується 1552 р. Будували церкву з ялини триверхої,у бойківському,або,можливо,лемківському стилі. Сучасного «барокового» вигляду вона набула після перебудови 1794 р.за священника Василя Івашковича. Згідно з написом на одвірку,перебудову здійснив майстер Матій Химич з с.Лучки,завершивши роботу 2 червня 1794 р. Маленька одноярусна дзвіниця – підкреслено функціональна,але саме своєю простотою підсилює враження від церкви. Особливою подією в історії церква с.Чорноголова є те,що о.Юлій Бачинський з 1 вересня 1913 по 31 жовтня 1924 рр. був парохом церкви св.Миколая-Чудотворця.
 
Чорноголівську церкву можна споглядати зусибіч. Якщо дивитися з пагорба,то церква обернена до нас вівтарем і навою,візуально в ній домінують горизонталі – і вона ідеально гармонує з лініями схилу і гірських хребтів. Якщо ж спуститися до потічка,то над нами ледь не до неба «виростає» вежа – дзвіниця в оточенні таких самих високих смерек. І зблизька церква виглядає бездоганно. Можна годинами ходити навколо,роздивляючись і фотографуючи окремі деталі і конструкції: відкриті галереї з різьбленими стовпчиками,кутові замки зрубів, барокового баню,гонтові дахи і описання…  


Пітков’ят  Олександр
 
 


Для добавления своих фотографий пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесьКомментарии

Оставлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи. Пожалуйста, войдите или зарегистрируйтесь

Оставляя комментарий, пожалуйста, помните о том, что содержание и тон Вашего сообщения могут задеть чувства реальных людей, которые прямо или косвенно имеют отношение к опубликованной информации. Проявляйте также уважение и толерантность к своим собеседникам даже в том случае, если Вы не разделяете их мнение.
   Отменa

Смотрите также


Великоберезнянський край. Відпочинок в Закарпатті

Опубликовано: 10.12.2010 9:06:24
Закарпатская обл.Великоберезнянский районВелыкый Березный

Великоберезнянський край – один з наймальовничіших куточків Карпат. В різні пори року можна відпочити по різному.Добавление фотографийCopyright 2008-2021, rest4u.com.ua


Сделано в DesignIt!

Туристический портал Rest4u.com.ua - наиболее полная и достоверная информация об отелях, частных усадьбах, санаториях Закарпатья, Карпат, Крыма.

Выбирая отдых в Украине , Карпатах , Закарпатье , Крыму на туристическом портале Rest4u.com.ua Вам предложат наиболее оптимальный вариант отдыха, который удовлетворит любые запросы и вкусы туриста. Используя систему on-line бронирования Вы сможете получить скидки на проживание и питание в лучших санаториях , отелях и здравницах в любом из курортов Украины.

Пересылая фотографии, тексты и другие материалы, отправители гарантируют наличее у них личных неимущественных и исключительных имущественных авторских прав, а также самостоятельно несут ответственность за нарушение прав третьих лиц. Копирование материалов разрешено при наличии видимой ссылки на сайт Rest4u.com.ua.

Авторизация

 


Я не могу зайти в свой аккаунт
Центр помощи