1. Найважливіша причина – Замок Любарта, XIV ст., таких споруд в Україні залишилося небагато, при чому в такому гарному стані. Найбільшою подією в замку став з’їзд європейських монархів в січні 1429 року, на якому вирішувалося питання про коронацію князя Вітовта, правителя Великого Князівства Литовського, якому підкорялися землі від Балтики до Чорного моря. Але королем йому не судилося стати: поляки боялися впливового монарха і усякими силами перешкоджали церемонії коронації. Князь помер в 80 років так і не отримавши статус короля. З тих пір в Луцьку ходить легенда: кожний рік Вітовт поспішає на власну коронацію до В’їзної вежі Луцького замку. Якщо прислухатися, можна почути стукіт кінських копит і шум коліс княжої карети.
На сьогодні в замкових вежах виставлені старовинні будівельні обладнання, відновлений інтер’єр старовинної тюрми , а також відкритий Музей зброї. Виявляється, саме В’їзна вежа замку Любарта зображена на 200-сот гривневій банкноті. Тільки звідси Ви можете побачити всю панораму старого міста.
2. Як тільки вийдете за ворота замку, відразу рухайтеся у напрямку величної споруди XVII ст. – діючого римо-католицького собору Петра і Павла (вул.Кафедральна, 6). Це найбільший єзуїтський храм: висота храму 42 м, на 6 м в глибину спускаються підвали, які служили в давні часи тюрмою. В храмі любителі органної музики можуть насолодитися концертами, що виконуються на органі - роботи Генріха Рохльфінга та Маттхайса Крайнбрінка, відомих майстрів старої німецької фірми.
3. Поруч також знаходяться святині інших релігій: синагога (вул. Данила Галицького, 33), лютеранська кірха (вул. Караїмська,16), православна Покровська церква (вул. Караїмська, 11), Вірменська церква (вул. Галшки Гулевичівни,12), Домініканський монастир (вул. Драгоманова, 26; духовна семінарія), монастир брігіток (вул. Кафедральна, 16).
4. Недалеко від замку знаходиться невеличкий будинок – справжній «дім чудес». Це аптека, яка працює з 1845 року по сьогоднішній день. В цій аптеці-музеї збережений старовинний інтер’єр, меблі та інструменти, посуд XV-XVII ст., давні рецепти та документи, травник XIX ст. Унікальний експонат аптеки – гербарій лікарських трав 1942 року.
5. Наступне цікаве місце на Вашому шляху – будинок скульптора Миколи Голованя (вул.. Лютеранська, 9), якого в народі називають українським Гауді. Це архітектурне чудо знаходиться на вузенькій вуличці, на березі річки Стир. Будинок прикрашають кам’яні скульптури різних стилів: святі на дахові, горгулії, юні діви у звабливих позах. Перед будинком розкинувся кам’яний сад із звірів , птахів та людей. Дивлячись на луцький дім з химерами, руки самі так і тягнуться до фотоапарату.
6. Усім раджу прогулятися по вул. Лесі Українки. Всі будинки вздовж вулиці реставровані та пофарбовані в пастельні кольори, зверніть увагу на ковані балкончики, відпочиньте на дерев’яних лавочках під чудернацькими ліхтариками.
7.Фанатам сакрального мистецтва варто відвідати Музей волинської ікони (вул. Ярощука, 5). Тут зберігається одна з найшанованіших святинь – Холмська Чудотворна ікона Божої матері, пам’ятка візантійського мистецтва XI ст.
8. Після всього побаченого та почутого, рекомендую продовжити насолоду, але на цей раз від смачної та колоритної європейської кухні. Відвідайте ресторан «Монастирська дорога» (вул. Лесі Українки, 67). Цей ресторан можна назвати музеєм: стіни, розписані талановитою сім’єю Дишко, розкриють Вам історію Луцька. В кафе «Карамель» чи “Rose” пригощають запашною кавою, найсмачніші тістечка подають в кондитерській «Круаж», а насолодитися справжньою італійською піцою та японськими суші можна в ресторані Ottimo Chibo. Оригінальне на смак пиво та традиційну українську та європейську кухні запропонує ресторан « Бравий Швейк».
9. В якості сувеніра варто прикупити продукцію місцевого пивзаводу, заснованого ще в кінці XIX ст. чеським пивоваром Вацлавом Зесаном, якого згадував Ярослав Гашек в «Пригодах бравого солдата Швейка».